Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Hronika opstipacije

Komentari (66) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 23 septembar 2010 20:46
Jedan pažljivi čitalac
Na sličan način i sam doživljavam tekstove M.Đurkovića i primećujem bitnu razliku između onih u Politici i Standardu. Već sam komentarisao Đurkovićevu opsesiju Koštunicom, kao i činjenicu da mu to, u suštini, i nije jedina sličnost sa Basarom. Najinteresantnija bliskost im je iluzija o sopstvenoj, važnoj misiji angažovanog intelektualca. Angažovanost je nesporna, međutim, intelektualnost se ne očituje u hodu po utabanim stazama. O ovoj vlasti, po internetu, trenutno možeš da napišeš šta god hoćeš - ignorisaće te! Ali, ako sloviš za intelektualca ili poznatu ličnost i nešto loše napišeš i o Koštunici - dobićeš kolumnu u štampi;
samo ćeš nešto manje da pišeš o prvoj, a malo više o drugoj temi! Dakle, reč je o jednom trgovačkom, a ne intelektualnom angažmanu!
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 23 septembar 2010 20:57
Poslao sam komentar
A ko je Miša Đurković?
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 23 septembar 2010 21:40
Pavle
Ne bih se obazirao na Doktor Đurkovića i Mister Miška, a po najmanje na g-dina Basaru, ali nisam mogao da propustim priliku, a da ne podsetim na izjavu Koštunice dr Vojislava da pregovori sa albancima predstavljaju faktičko priznavanje njihove nezavisnosti. Dodao bih još neizmerno hvalisanje DSS-a kojom su nas gušili kako se u vreme njihove vladavine Srbija kandidovala za prijem u članstvo EU, kao i da je u to isto vreme najviše haških optuženika "dobrovoljno" isporučeno.
Neka vam je na čast g-do DSS, ali nije ogledalo krivo ....
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 23 septembar 2010 21:44
Dimitrije
Jupiter mi je drag ali mi je istina draza. Kostunica jeste politicar koji svojim moralnim kvalitetima odskace od ostale srpske zabokrecine-politicke-elite, ali je cinjenica da Kostunica nije pobedio Milosevica na izborima 2000-te godine. To ne znaci da ga ne bi pobedio u drugom krugu ali ga svakako nije pobedio u prvom krugu, tj. nije imao dovoljnu vecinu za pobedu u prvom krugu. Meni, licno, taj sporni momenat smeta u politici DSS-a kao i kasnije velicanje te “pobede demokratskih snaga” u toj, obojenoj, laziranoj, od zapada podrzanoj, mini-revoluciji. Cinjenica je jedna, da je u toj casnoj borbi protiv Miloseviceve diktature Kostunica bio izmanipulisan kako bi dobio izbore za nekog drugog, tj. za bulumentu zvanu DOS koja je pocela da radi protiv Kostunice istog momenta kada je Kostunica dosao na vlast. DSS to mora da shvati i da prizna. Na vlast su dosli gori od Milosevica, i po strucnom, i po moralnom, i po svakom drugom merilu, a nazalost, Kostunica im je to omogucio. Naravno, nije sada lako izaci pred narod i reci: “narode, oprosti, kriv sam sto sam sa djavolom tikve sadio”. Nije lako, ali je nuzno, jer je distanciranje od ovih sadasnjih nuzno, ne zarad nekog pojedinca ili DSS-a, vec zarad drzave i naroda. Ljudski je gresiti, ljudski je i oprastati. Drugima mozemo oprastati ali sebi ne smemo oprostiti vec krivicu na sebe preuzeti i greh okajati. Drugi problem DSS-a je u tome sto je stranka po dubini izbusena europejcima koji, kao i Tadic, smatraju da EU nema alternativu. Kako kritikovati druge zbog te parole a tolerisati je u svojim redovima? I trece, ali ne manje vazno, to je ekonomski problem, tj. DSS-vidjenje ekonomske politike. Na osnovu dosadasnje politike DSS-a, moze se zakljuciti da se njihov ekonomski model zasniva na liberalnom konceptu ekonomije iako bi se takva ekonomija pre trebalo nazvati destrukcijom a ne ekonomijom. Ne moze se istovremeni voditi drzavotvorna politika i liberalna ekonomija jer se te dve politike medjusobno iskljucuju.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 23 septembar 2010 21:49
Uskokovic Sasa
Interesantno je koliko je Kostunica krakovid covek i kakve je ljude okupljao oko sebe. Veliki broj savetnika i "prijatelja" ga je izdao i napustio. Djurkovic nije toliko bitan ali bilo je dosta vaznijih. Mislim da je najbolji skorasnji primer Tijanica. Kostunica ga postavio za direktora rts-a a ovaj napravio od televizije propagandno preduzece ds-a. Kakve je ljude sam okupljao oko sebe nije bolju sudbinu ni zasluzio.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 23 septembar 2010 22:14
Van svih partija @ Dimitrije
Potpisujem od A do Š sve što ste napisali.
Preporuke:
0
0
7 četvrtak, 23 septembar 2010 22:25
Janko
Hvala Vam na tesktu, procitao sam ga sa zadovoljstvom.

Politiku sma inace prestao da citam onog momenta kad za jednu vrsu novinarku kao sto je Svetlana Vasovic-Mekina 'iz finansijskih razloga' vise nije bilo mesta. Valjda da ne bi kvarili odnose sa Dezelom, koja nam je uvek radili i mislila bratski.

Majko mila, sta je sa Srbima?
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 23 septembar 2010 23:33
Antifašistkinja
Uglavnom se slažem sa tezama g. Bakareca, mada nikada nisam bila simpatizerka njegovog šefa Koštunice... Postoji samo jedna stvar u vezi sa kojom imam dilemu - ja uopšte više nisam sigurna da je V.K. desničar, tj. da je DSS baš u pravom smislu desničarska stranka. Neprijatelji Koštunice i DSS-a su ekstremni desničari i lažni levičari, koji čak više nisu u stanju da sakriju da su u savezu (protiv Koštunice i DSS-a).

Svaki neutralni posmatrač može da primeti da ovde nešto ne štima. Zbog čega bi desnica tako ostrašćeno mrzela "desničara" Koštunicu? Ja mislim da smo iz ovih "sukoba na desnici" svi nešto naučili, a najviše smo mogli da naučimo mi, deklarisani levičari-antifašisti.

Evo, ja ovde mogu da priznam da sam tek sada shvatila da se istorija na neki način ipak ponavlja. Ovaj (na prvi pogled) novi savez ekstremne desnice i lažne levice uopšte nije tako nov. Ja ovaj savez vidim kao svojevrsnu reprizu jednog događaja koji je u istoriji ostao zapamćen kao "Pakt Ribentrop-Molotov". Ako treba da napravim neku analogiju sa domaćim istorijskim iskustvom, rekla bih da su snage poražene 1945. pronašle svog prirodnog saveznika u snagama poraženim 1948. godine.

Sviđalo se to nekome ili ne, neumoljivo se nameće sledeći zaključak: u današnjoj Srbiji, Vojislav Koštunica predstavlja poslednju liniju odbrane tekovina antifašizma i NOB-a!
Preporuke:
0
0
9 četvrtak, 23 septembar 2010 23:35
Ultravisitor
Procitajte komentar Dimitrija. Bravo!
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 23 septembar 2010 23:35
Vilok
Gospodine Uskokovicu:
Zaboravili ste i Ivicu Dacica da pomenete, V.Kostunica je vestackim disanjem oziveo SPS 2003. kad je ovaj bio na izdisaju i tako mu naduvao cenu 2008. A Ivica, kao pametni pionir uspeo je to debelo da naplati.
Preporuke:
0
0
11 petak, 24 septembar 2010 00:04
Uskokovic Sasa
@ Vilok

Dacic i sps su samo kap u moru. Nisam imao volju da nabrajam pa sam dao primer Tijanica kao paradigme (po meni naravno) politickog delovanja Kostunice. Po mom misljenju Kostunica je licno posten covek, medjutim toliko pogresnih poteza je previse za jednog politicara. Mislim da je vreme za penziju.
Preporuke:
0
0
12 petak, 24 septembar 2010 00:14
Goran Jevtović
Bravo gospodine Dimitrije! Kako lepa dijagnoza na tako malom prostoru!
Jedino, ono za "drugi krug", iako lepo formulisano, mislim da bi se sve drugačije odigralo. Ipak su "petooktobarci" (ne pomognuti spolja, nego precizno i sihronizovano VOĐENI!) delovali suviše agresivno i navalentno. Dobar deo naroda bi se pribrao do tog "kruga".

Zato jei žalosno što je gospodina Koštunica, jednostavno, IZMANIPULISAN i zloupotrebljen. To je bar sada, nakon deset godina, i najvećim skepticima potpuno jasno.

Pozdrav.
Preporuke:
0
0
13 petak, 24 septembar 2010 01:11
Mike
Nebojsa je napisao vrlo precizan, argumentovan i povrh svega duhovit komentar. Kada se Djurkovicev text prvi put pojavio, meni je odmah strasno zasmetala rijec: "navodno", i ponadao sam se da ce neko prihvatiti keyboard-a da to autoru pravilno objasni, sto je Nebojsa uradio na veoma pismen nacin. Lijepo bi bilo kad bi se on cesce javljao.
Preporuke:
0
0
14 petak, 24 septembar 2010 06:02
Vase ime je obavezno..Cmok Toronto.
Jesen pocela sa punim mesecom i ludacima.
Pecat,Vidovdan,Standard,Dveri.
Nesto skripi oko Ivice.
Nije sala.
Nece moci u Moskvu.
Preporuke:
0
0
15 petak, 24 septembar 2010 09:12
Milos Stankovic
Opet se javlja paranoja: Kostunica nije pobedio Milosevica u prvom krugu predsednickih izbora 2000-te. Cime se dokazuje ta tvrdnja? Milosevicem "Kostunica nije pobedio, majke mi". Pitanje da li je neko pobedio na izborima ili ne se resava egzaktno, matematicki. Ne postoje neciste sile, snage mraka i haosa. Sat vremena posle zatvaranja biralista su se oglasii izborni stabovi DOS-a, SPO-a i Milosevicevih koalicionih partnera SRS-a(konferenciju za stampu drzao licno dr Vojislav Seselj). Svi su izasli u javnost sa identicnim rezultatima i cestitali Vojislavu Kostunici pobedu na izborima. SPS se oglasio 3-4 dana kasnije sa razlicitim rezultatima(Kostunica 48%, Milosevic38%). Ko tu laze? Poenta je da su SIK-u dostavljeni zapisnici sa birackih mesta na Kosovu koja ili nisu fizicki postojala, ili su se nalazila u oblastima Kosova gde Srba nema. Sa tih birackih mesta su dosli zapisnici koje nije potpisao niko od predstavnika drugih lista. Poenta nije bilo osporiti Kostunicinu pobedu (nije bilo moguce ukrasti toliko glasova), vec izvuci drugi krug, a onda bi se primenila taktika slicna onoj sa lokalnih izbora 1996. godine. Dakle, vec vidjeno. Mislim da je Kostunica osvojio mnogo vise glasova nego sto je SIK objavio, nego nije bilo smisla ici u sitna crevca sa dokazivanjem svih Milosevicevih izbornih marifetluka, vec se islo samo dok se nije doslo do broja koji je bio dovoljno iznad 50%. Tek da se zna, svako ko ne objavi razultate izbora dva, nakasnije tri sata nakon zatvaranja birackih mesta, 100% nesto mulja.
Preporuke:
0
0
16 petak, 24 septembar 2010 09:58
Veljko
@ Dimitrije
Imam nekoliko pitanja za tebe.
1. Ko je odgovoran za ubistvo Ivana Stambolica?
2. Ko je odgovoran za ubistvo Slavka Curuvije?
3. Ko je odgovoran za pokusaje ubistva Vuka Draskovica i zlocin na Ibarskoj magistrali?
4. Da li mislis da je Slobodan Milosevic znao da ce zgrada RTS-a biti bombardovana i da je svesno zrtvovao one ljude tamo?
5. Da li je Milosevic pokusao da pokrade rezultate izbora 1996. godine?
6. Da li je pokusao da pokrade rezultate izbora 2000. godine?
7. Da li je dao naredjenje da se na ljude baci neka hemikalija iz helikoptera iznad Savezne Skupstine tokom 5.oktobra?
8. Ko je odgovoran za ubistva Radovana Stojcica-Badze, Kundaka, Pavla Bulatovica, Arkana i onog bivseg direktora Jat-a?
9. Ko je odgovoran za brutalna prebijanja demonstranata tokom protesta u zimu 96/97 godine na Brankovom mostu?
10. Ko po tebi stoji iza prevare sa piramidalnim bankama tipa Dafiment ili Jugoskandik ?
11. Ko je po tebi mogao da, recimo, 98. godine udje u banku i zameni marku po "zvanicnom" kursu od 6 dinara?
12. Odakle Marku Milosevicu novac za Bambilend, diskoteku Madonu, trkacku karijeru ?
13. Ko je odgovoran za pad Republike Srpske Krajine?
14. Ko je izbeglicama tokom Oluje zabranio da udju u Beograd nego su autoputem usmereni negde drugde?
15. Zasto je na Dnevniku tada vest o padu Krajine javljenja u 28. minutu Dnevnika?
16. Da li mislis da je potpisivanje Kumanovskog vojno-tehnickog sporazuma izdaja zemlje? Ako mislis da jeste ko je za to odgovoran?
17. Koliko puta je Milosevic posetio ranjenike?
18. Ko je odgovoran za enorman porast kriminala pocetkom 90-ih kad su mafijasi svakodnevno jedni drugima pretili preko novina i kad su atentati po centru Beograda postali svakodnevica ?
19. Ko je odgovoran sto su mojoj majci i ocu (koji su oboje fakultetski obrazovani ljudi, otac je doktor nauka) plate bile oko 5 maraka dok se u isto vreme jedan "patriJotsko" ratnoprofitersko-mafijaski sloj razmetao i nije znao sta ce od novca?
Preporuke:
0
0
17 petak, 24 septembar 2010 10:18
Miroslav
"Politiku" ne citam vec neko vreme, cenzurisu komentare (bukvalno pola komentara puste, valjda bolje znaju od mene da zapravo i nisam hteo da kazem jedan deo).

Cinjenica je i to da je Kostunica bio prvi udarni "balvan" kojim su amerikanci srusisli Slobu 2000. godine. Da nije Kostunica "poturio" glavu, DOS-ovci i potonja okupacija jednostavno ne bi ni dosli. E sad - da li se to meni ili nekom drugom svidja ili ne svidja, ali to je fakt.

Kostunica se od toga nikad ne moze ograditi, a na kriticarima ostaje da ga zbog toga hvale ili kude. Mi sami znamo koliko nam je danas, 10 godina posle, bolje ili gore.
Preporuke:
0
0
18 petak, 24 septembar 2010 10:38
fuhu
Dobar mu ovaj tekst.
Preporuke:
0
0
19 petak, 24 septembar 2010 10:43
ludi skretničar
Ume Bakarec - kada hoće.

To je i generalno veliki nedostatak stranke kojoj pripada.
Preporuke:
0
0
20 petak, 24 septembar 2010 10:52
Siniša Stefanović
Blago vama u DSS kada u današnje vreme nemate ništa pametnije da radite nego da se jurite sa Mišom Đurkovićem po NSPM.
Preporuke:
0
0
21 petak, 24 septembar 2010 10:53
Nekada glasao za DSS, nikada više
Vojislav Koštunica i DSS predstavljaju najveće razočarenje u savremenoj srpskoj politici.

Predstavljali su se kao legalisti, obećali usvajanje Ustava najkasnije do 2001. Ustav nije usvojen do 2006. i to u 5 do 12 zbog čega su nam podmetnuta kukavičja jaja (kroz kompromis sa đavolom), od kojih je ona priča o 7% i APV uopšte. Polu-prezidencijalizam (tu je DSS sam sebi najviše zabio autogol) i dvodnevno glasanje da ne spominjemo.

Predstavljali su se kao rodoljubi a ubacili su srpski narod u više kvaka 22:
- Insistiranje na očuvanju SCG (i jačanje SNP, NS) umesto na pravima Srba u BRCG. Srbija je uložila ogromna sredstva na čist nadrealizam. Marketinško-predizborna kampanja u sredini koja je neslobodna i u kojoj nije bilo jednih slobodnih (nepokradenih) izbora. Da bude stvar gora, Dr. VK je davao lične garancije SNS, koja je bila za bojkot, da će pravo glasa imati državljani a ne građani. Samo jedan u nizu Koštuničinih olakih obećanja usled katastrofalno loših procena.
- Insistiranjem na apstraktnom konceptu suvereniteta sa odlikama 99% nezavisnosti za Albance umesto da se bavi interesima Srba, imovinom Srbije (obeštećenjem) i podelom kao najboljim mogućim rešenjem koji Srbija može da izvuče (da bezobrazluk bude veći, isto privatno govore čelnici DSS od 2002.) Na kraju gubimo i jedno i drugo, sada ćemo pregovarati sa Zmijom oko "autonomije" za Ibarski Kolašin
- Nijednom se nisu založili za ukidanje APV, štaviše, Lončar i Ilić u Novom Sadu se ponašaju kao usporeni film i predstavljaju podjednake "branitelje" vojvođanstva (valjda zato što tako žele da se bolje pozicioniraju u stranci ili su jednostavno politički-nepismeni)

Predstavljali su se kao intelektualna, nova, mlada snaga. Šta god da je valjalo u DSS, najpre mlado, obrazovano i sveže, je proterano, manijom gonjenja "internog neprijatelja", sve pod podstrekom Šefa koji se večito plašio konkurenata, čime je uspeo svoju stranku sa 40-50% podrške u javnom mnjenju 2000. svede na nivo LDP.
Preporuke:
0
0
22 petak, 24 septembar 2010 10:58
Nebojša Bakarec
@Dimitrije
Poštujem sve komentatore kada su pristojni, bez obzira na štit anonimnosti.Ovde na NSPM je većina takvih.Takvi su i dosadašnji komentari na moj tekst,slagao se sa njima ili ne. Takav je i Dimitrijev.
Osvrnuću se na početnu Dimitrijevu tvrdnju,onu da Koštunica nije pobedio Miloševića u prvom krugu.Poštovani Dimitrije, ja vam lično garantujem da je bilo tako jer sam bio ovlašćeno lice za predsedničke izbore i lično sam se uverio u Koštuničinu pobedu i otkrio sam krađu glasova na KiM,kada je Miloševiću dodato preko 150 000 glasova Šiptara,koji nisu glasali, niti su postojala ta glasačka mesta. Zato je Koštunica pobedio u prvom krugu. To smo i dokazali na Saveznom ustavnom sudu. Ako želite možete pogledati moju hroniku, tekst o tim događajima,gde sam prvi put priložio preko 50 stranica originalnih dokumenata koji upravo dokazuju ono što tvrdim. Tekst se nalazi na sajtu fondacije koju je osnovao DSS(znate da nije dozvoljeno pominjati druge sajtove tj.linkove). Inače ovaj tekst "Hronika opstipacije" nisu želeli da objave na tom sajtu, štaviše banovali su mi taj tekst i ukinuli blogerski nalog.
I, Dimitrije, ne verujte teorijama zavere oko rezultata tih izbora 2000. Verujte dokazima, zdravom razumu i verujte meni.
I naravno da je lako pogoditi zašto ne odgovaram na ostatak vašeg teksta.
Pozdrav i osmeh
Preporuke:
0
0
23 petak, 24 septembar 2010 11:17
ssss
Pa, Boga mi, Djurkovicev tekst (koji je lako procitati pritiskom na link dat u Bakarecovoj fusnoti, sto neki kao da nisu jos uvek ucinili), ne samo da je citak i pitak (za razliku od ovog drugog), no i sasvim tacan (opet za razliku od ovog drugog, jer taj je tacan samo vrlo, vrlo mestimicno).
Preporuke:
0
0
24 petak, 24 septembar 2010 11:25
veverica
Nebojša je kao i obično stvar raskrinkao do kraja. Ko čita pa makar i sporadično kolumne Dr Đurkovića i Mister Miška imaće utisak da čita jedan te isti tekst koji žestoko kritikuje Koštunicu za sve i svašta.... nestašicu mleka, loše puteve, posrnulu ekonomiju, ratove u svetu...Kao što reče neko ovde, pomeni Koštunicu negativno i odmah dobijaš kolumnu "za sve pare". Vidi se po ovim komentarima da ima pametnih ljudi koji pažljivo čitaju, da nam, kako Nebojša reče, razni "opstipacioni" tekstovi ne bi vređali inteligenciju.
Preporuke:
0
0
25 petak, 24 septembar 2010 11:54
NN@Veljko
Ko je i zašto zapalio Skupštinu?
Preporuke:
0
0
26 petak, 24 septembar 2010 12:00
Ako Bog ima nekih problema, neka se nama obrati.
@ Veljko - A da li Vi držite sve konce u svojoj porodici, i znate šta radi svaki član u svakom trenutku? Daću Vam odgovor.Evo, ja sam organizoavao 27. mart 1941. Ne morate čitati kroz 60-100 godina. I Čaušesku je 20 dana pred slom rekao "Ne mogu ništa da uradim".
Preporuke:
0
0
27 petak, 24 septembar 2010 12:04
Nebojša Bakarec
Shvatam da je,u ovom slučaju,uputno i dozvoljeno da stavim link ka tom opširnom članku koji sam napisao o 24.septembru 2000. godine i gde su postavnjeni i prilozi sa dokumentima.
www.slobodanjovanovic.org
Hvala i pozdrav
Preporuke:
0
0
28 petak, 24 septembar 2010 12:09
Nebojša Bakarec
I da otklonim nejasnoću iz prvog komentara upućenog Dimitriju- Ja vam garantujem da je Koštunica pobedio u prvom krugu. Ja vam garantujem da je bilo tako.
Mada je i tamo u komentaru svakom dobronamernom jasno o čemu govorim.
Preporuke:
0
0
29 petak, 24 septembar 2010 12:12
Kad je bal nek je bal
Veljko, zaboravili ste sledeća pitanja:
20. Ko je kriv za cunami 2004.god.
21. Ko je kriv za ekonomsku krizu 2008-?
22. I tako dalje, i tako dalje
Preporuke:
0
0
30 petak, 24 septembar 2010 12:41
Uroš
Razumljiva mi je, mada ne sasvim prihvatljiva odbrana Vojislava Koštunice od strane g. Bakareca. S druge strane, mislim da je deo o g. Đurkoviću potpuno tačan i da je autor uspešno demaskirao prevrtljivi "lik i delo" našeg konzervativnog "dr. DŽekila i mister Hajda". To je i inače (moj) problem sa Koštunicom. Ima i imao je mnogo mana ineoprostivih grešaka. Ali kada vidim ko ga sve i zašto krtikuje moram priznati da postajem sklon da mu skoro sve i oprostim.
Preporuke:
0
0
31 petak, 24 septembar 2010 13:11
Miroslav Anđelković
Bio sam nameran da danas, 24.septembra 2010., na desetogodišnjicu Koštuničine ''pobede'', napišem koju reč na tu temu. No, šta više reći (a biti originalan) o Pirovoj pobedi na predsedničkim izborima, čiji akter nikada za vreme svoje vladavine nije smogao snage da se suoči sa istinom i gospođu Arežinu, predsednicu Centralne izborne komisije i sudiju tadašnjeg Privrednog suda u Beogradu, izvede pred sud, kojim joj je tog, 24. septembra, bilo zaprećeno i na kome bi se meritorno utvrdilo činjenično stanje o njegovoj ''pobedi''. Profesor Šami, član ''pobednikovog'' izbornog štaba, inače matematičar po struci, je tog, po Srbiju tragičnog dana, odmah po zatvaranju biračkih mesta proglasio ''pobednika'', tvrdeći da je osvojio 60 % glasova birača. Ipak, kako je prebrojavanje glasova odmicalo, istina o njegovoj Pirovoj pobedi je postajala sve očitija. Posle svega što nas je u ovih nesrećnih deset godina snašlo, izgleda da je hrabri pojedinac koji je septembra 2000. u Kosovskoj Mitrovici hitnuo truli paradjz na neubedljivog predsedničkog kandidata bio dalekovidiji od mnogih ondašnjih Srba željnih šarene laže eufemistički zvane demokratija.
Preporuke:
0
0
32 petak, 24 septembar 2010 13:39
Miroslav Anđelković
Nebojši Bakarecu:

I Koštunica je garantovao Miloševiću da ga neće hapsiti, pa je zatim bio neobavešten, kad se nezakonito hapšenje dešavalo?!
Preporuke:
0
0
33 petak, 24 septembar 2010 14:12
Van svih partija
Poštovani gospodine Bakarec, ni Vaša hronika ni Vaš tekst o tim događajima ne mogu promeniti suštinsku činjenicu: sam Koštunica, bez DOS-a i Đinđića, ne bi mogao 2000. da pobedi Miloševića ni ubedljivo ni neubedljivo. Isto se odnosi na Đinđića kome je bio potreban Koštunica da čitavom DOS-u da patriotski kredibilitet. Sam Đinđić takođe nikada ne bi pobedio Miloševića. Đinđić i Koštunica su dakle, bili neophodni jedan drugome ako su želeli da osvoje vlast. A i jedan i drugi su to želeli Istina, svako je želeo vlast samo za sebe. I tu sad dolazi ona priča o tikvama i sađenju koja se svima nama lupa o glavu.
Preporuke:
0
0
34 petak, 24 septembar 2010 15:43
The Tao of Groove
Cestitke svim slavljenicima i obozavaocim DOS-a. Da Vojislav Kostunica nije podrzao projekat Zajedno, Vuka Draskovica i Zorana Djindjica, danas bi Srbija jos uvek bila u okovima. Srecom, danas je slobodna i granice su joj otvorenije nego ikada. Kao da je to uopste i bitno. Ziveli Dosovci i njihova pobeda! Eh sto nisam bio tamo da i ja ostavim trag u casnoj pobedi nad diktatorom kojeg su srusili pobedom na izborima i Obojenom "Rezolucijom".
Preporuke:
0
0
35 petak, 24 septembar 2010 15:45
Odbrana i poslednji dani
Ala ga vi natovariste Veljko!Nesumnjivo je da je Milošević odgovoran za neke stvari koje ste naveli, ali neće biti da je odgovoran za svih 19. tačaka optužnice koju ste sastavili. Pogotovo se ne slažem da je odgovoran po 8-oj tački. Malo je daleko od pameti da neko destabilizuje svoju vlast ubijajući ljude na vodećim funkcijama, koji su predstavljali jezgro te vlasti. Malo previše daleko od pameti. Osma tačka optužnice je gruba zamena teze. Te ljude su pobili oni koji su nastojali da destabilizuju Miloševića, a to su oni koji su petog oktobra doveli na vlast garnituru političara koja nas je u narednim godinama zavila u crno. I koja je deset godina vladala na račun toga kako je Milošević odgovoran za sve i da je on sve upropastio.Od te mantre su oni debelo i ekonomski i politički profitirali.
Preporuke:
0
0
36 petak, 24 septembar 2010 16:17
Veljko
@NN@Veljko
Skupstinu su zapalili demonstranti koji su pokusali da udju u istu a nisu mogli jer je bila puna policije. Naravno da se time niko ne hvali niti dici ali sta ste ocekivali? Bilo je suzavca, batina, gumenih metaka, nemoguce je da kad na malom prostoru imate stotine hiljada ljudi da ne dodje do neke materijalne stete. Problem je sto vi zelite to da preuvelicate, niti je Skupstina spaljena (evo je danas, hvala Bogu, gde je i bila, sasvim lepo izgleda), naravno da su neki nesto i ukrali ( Moleban 2008. je slican slucaj) ali ako vam je to najveci problem koji je Srbija tad imala onda mi ocito obitavamo u razlicitim univerzumima.

@Ako Bog ima nekih problema, neka se nama obrati
Mozda ne znam sta svaki clan moje porodice radi u svakom trenutku ali ipak sam poprilicno siguran da ne organizuje ubistva, da ne poseduje piramidalne banke i da se za njega ne zatvara autoput da bi probao novi Ferrari. Ja sad vas pitam da li vi zaista mislite da je najveci deo stvari iz mojih pitanja prethodnih mogao da se odvija bez znanja najviseg drzavnog vrha?
P.S. Bilo bi lepo da odgovorite na neka od mojih pitanja, ja na sva vasa jesam.
Preporuke:
0
0
37 petak, 24 septembar 2010 16:37
Siman
@Miroslav Andjelkovic
Prvi put javno,na tribini odrzanoj na Akademiji za diplomatiju i bezbednost,pred brojnim novinarima,predstavnicima stranih ambasada,studentima i profesorima,Obrad Kesic,politicki analiticar iz Vasingtona,javno je rekao:
-da je pok.Djindjic javno govorio da ce Kostunici dodeliti" ulogu engleske kraljice"
-da je Djindjic predao Milosevica i time ponizio Kostunicu koji se tome protivio
-da je taj presedan ,politicki promasaj ,koji je Srbiji ne samo umanjio ugled,vec i pregovaracke pozicije.
Preporuke:
0
0
38 petak, 24 septembar 2010 16:49
Vladimir
S obzirom na lutanja komentara i komentatora, gde bi da osvetle poneki nevazan detalj i pridaju mu veliki znacaj, samim tim praveci sustinsku gresku, predlazem da NSPM napravi ciljani tekst gde bi smo sagledali zbivanja od 2000-e godine do danas. Uz komentare i dijalog, naravno

I da svaki potez, svakog dobrog ili pogresnog saradnika, ministra ili drzavnog sluzbenika, priveli analizi, i konstatovali KOJA je to formula koja je dovela do propasti Srbije.

Ukratko, velika je greska sto Kostunica nije pokazao diktatorsk sklonosti. Da li je bilo moguce, s obzirom na zapadnu logistiku i kontrolu, ili s obzirom na karakter Vojislava Kostunice, jasan je odgovor. Diktatura ne bi bila moguca.

U papazjaniji DOS likova, moze se konacno ustanoviti ko je bio brz u rastakanju imetka i teritorija Srbije, a ko je bio sporiji..i zasto..

Kome je vazan vinograd i jahta, ili bankovni racun, a kome drzava i narod.
Preporuke:
0
0
39 petak, 24 septembar 2010 17:34
Dimitrije
Gospodine Bakarec, ovaj forum funkcionise po principu anonimnosti a autori tekstova se javljaju po svojoj zelji. Mogao bih i ja diksutovati pod punim imenom i prezimenom ali SAMO ukoliko bi mi se omogucilo da se svi moji tekstovi i komentari objave, i to bez brisanja ili skracivanja – dakle - “ravnopravnost oruzja”.
Diskutovati sada o tome da li je neko pobedio ili ne, a dokazni materijal unisten, nema nikakvog smisla. Verovanje ili neverovanje je u ovom slucaju potpuno nebitno. Evo, ja vam verujem, ali me interesuje vase misljenje o onima koji su sa kapuljacama na glavama osvajali vlast i upadali u drzavne institucije i preduzeca – da li su oni bolji od onih koje su zamenili? To je poenta moga pisanja na koju niste reagovali. Dakle, da budem potpuno precizan, ovi sadasnji su gori od onih koje ste smenili 2000-te jer su za ovih 9 godina unistili drzavu do te mere da nam, ali bukvalno, spasa nema.
Preporuke:
0
0
40 petak, 24 septembar 2010 18:59
Predrag,Skoplje
Ideja @Vladimira je dobro.Ako se bude poštovala hronologija događaja,pa da uvodni tekst bude čisto faktogravski(ko, kada,šta,kako je bilo na početku a šta se desilo na kraju)i ako se pazi da komentari budu u stvari iznošenje činjenica.Možda nešto korisno i naučimo,bar da ne ponavljamo iste greške.
Preporuke:
0
0
41 petak, 24 septembar 2010 19:50
Jovica
Bakarec brani Koštunicu. Koštunica je kao mnogo visoko, pa neće da se bavi Đurkovićem, pa će onda Bakarec to da završi. Onako u pauzi između Lune Lu,tatu studija i jurcanja za sajber ljubavnicom. Daleko će ta politika da dogura, ako već nije stigla tamo.
Preporuke:
0
0
42 petak, 24 septembar 2010 20:00
NN@Veljko
Vi polazite od pretpostavke da su demonstranti imali pravo da nasilno uđu u Skupštinu i da je policija kriva što se tamo nalazila i sprečavala hiljade ljudi da neovlašćeno uđu u jedno javno zdanje. Ja polazim od suprotne pretpostavke. Smatram da je dužnost policije da zaštiti javno zdanje od nasilnog ulaska.

Vaše i moje polazne pretpostavke su dijametralno suprotne jer različito gledamo na zbivanja oktobra 2000. Za Vas je to bila – pretpostavljam – demokratska revolucija. Po meni to je bio puč organizovan i finansiran spolja a sam termin „demokratska revolucija“ za mene je besmislen. Jedna vlast je ili demokratska ukoliko se uspostavi mirnim putem na biračkim mestima, ili revolucionarna ukoliko se uspostavi oružanim putem u revoluciji. U prvom slučaju oni koji su osvojili vlast se nazivaju demokratama, u drugom slučaju revolucionarima. Problem sa petooktobarcima je što oni ni sami ne znaju da li su demokrate ili revolucionari. Jedno vreme su se čak vodili i diskusije o tome u javnosti, koje, priznajem, nisam baš pomno pratio jer su po meni, da ponovim, oni bili najobičniji pučisti. Demokrate u svakom slučaju nisu bili jer je paljenje Skupštine koja je simbol demokratije, nespojivo sa demokratama. Dakle, ne ulazeći čak ni u motive tih paljevina, smatram da je to jedan nedopustiv akt na čisto simboličkom planu.
Preporuke:
0
0
43 petak, 24 septembar 2010 20:33
Veljko
@ Odbrana i poslednji dani
Drago mi je da ste se javili. Ovako, cak i da je odgovoran za jednu trecinu stvari u mojim pitanjima (a ja licno verujem da je za mnogo vise) mislim da je zasluzio mnogo goru sudbinu nego ona koja mu se zbila. Zaista, previse mrtvih ljudi, previse unesrecenih ljudi i previse osiromasenja na svakom mogucem nivou se zbilo za vreme njegove vladavine da bih mogao da kazem nesto slicno sto govori Dimitrije. Da se ne lazemo, ma koliko bio upleten i spoljni faktor i neke nesrecne okolnosti po nas ipak je Milosevic jedan od najgorih izbora koji je srpski narod napravio. Slazem se sa vama da su posle 5.oktobra novi vlastodrsci cesto plasili narod sa povratkom u 90-e i to je uspevalo jer ipak ljudi nisu kokoske i secaju se sta je bilo i koliko smo svi za dlaku izvukli zive glave. Pogotovo se ovim manevrom sluzio Tadic protiv Nikolica. Ali znate sta? Sa tim je gotovo, Tadic vise zbog toga nece dobiti moj glas i glasove dosta ljudi koje ja znam. Ako je njemu ok Ivica Dacic onda je dvolicno sto DS danas napada sastanak DSS i SNS-a, sta oni ne smeju da se dogovore a on sa Dacicem sme? Plus je bio bedan pokusaj da se krivica zbog propale politike prema KiM svali na Jeremica, kao da Tadic nije bio mastermind te politike. Da ne pominjem nekoliko skandaloznih sudskih presuda poslednjih par dana koje samo pokazuju da danasnje sudstvo nije nista bolje od Milosevicevog. I umalo da zaboravim, sto se tice stavke pod brojem 8 ako mi dozvolite ja sam ubedjen da je Arkan ubijen od strane DB da u nekoj varijanti kasnijoj ne bi presao na stranu opozicije kao sto su recimo presle crvene beretke 5. oktobra. Za Kundaka smatram da je bio ubijem jer je uzeo preveliko parce a JUL to nije tolerisao...
Preporuke:
0
0
44 petak, 24 septembar 2010 21:28
The Tao of Groove
Jedini razlog zbog kojeg je pobedila DOS "demokratija" u Srbiji je taj sto je u to vreme Srbija imala daleko vise dezertera nego boraca. Odziv na mobilizaciju je bio katastrofalan jer je malo ko hteo da gine za Slobodana, Miru, Marka i Marriju. Tako je naime DOS predstavio rat na jugu Srbije u bitci za Kosovo i Metohiju. Danas se ispostvavlja da su svi spremni dati zivot za Sutanovca i Tadica u diplomatskoj lakrdiji kvazipatizma i demokrature. U taktickom nadmudrivanju pobedili su difamatori DOS-a i njihov defetizam. Danas se svi cude kako to Srbija ne ide napred. A gde se to ide sa defetizmom?
Preporuke:
0
0
45 subota, 25 septembar 2010 09:23
NN
@Veljko
Ako se nešto desilo za vreme Miloševića to još uvek ne znači da se desilo zbog njega. Praviti logičku vezu tipa „za vreme - znači zbog“, je prilično uprošćavanje stvarnosti i često vodi do besmislenih zaključaka. Reći „Za vreme Čerčila je London bombardovan, dakle - London je bombardovan zbog Čerčila“ je potpuna besmislica. London je bombardovan jer je V. Britanija bila u ratu sa Nemačkom pa je pravo pitanje - zbog koga i zašto je V. Britanija bila u tom ratu.

Čini mi se da ste sa Vaših 19 tačaka upravo podlegli tom načinu zaključivanja koji je, uzgred rečeno, odomaćen kad je Milošević u pitanju. Tačno je da se „previse mrtvih ljudi, previse unesrecenih ljudi i previse osiromasenja na svakom mogucem nivou zbilo za vreme njegove vladavine“ jer je, između ostalog, Srbija bila zemlja pod sankcijama, u ratu i konačno bombardovana. Pravo pitanje je - zašto je Srbija bila pod sankcijama, zašto i zbog koga je besneo rat na prostorima bivše Jugoslavije i zašto je Srbija bombardovana. A odgovor na ta pitanja ipak nije tako jednostavan.
Preporuke:
0
0
46 subota, 25 septembar 2010 12:37
Veljko
@ NN@Veljko
Ovako, ja nemam neko romanticarsko misljenje o 5.oktobru kao o nekoj demokratskoj revoluciji, za mene je to bio poslednji momenat za sklanjanje uzasne i kriminalne vlasti koja je zemlju dovela na dno dna. E sad, sam ulazak u Skupstinu jeste krivnicno delo, ali samo ako bi vi i ja recimo danas usli u Skupstinu i poceli da pravimo probleme. Vi zaboravljate da se to desilo zbog revolta naroda jer je Milosevic odbio da prizna rezultate izbora(koje su priznali svi ostali-DOS,SPO,SRS,medjunarodni posmatraci), on sam je prekrsio zakone i nije hteo mirno i civilizovano da sidje sa vlasti (kao Zivkovic i DS 2003. god ili Kostunica 2008. godine). Ja mislim da je i meni i vama jasno da Milosevic nikada ne bi predao vlast mirno i bez borbe jer je njemu u tom trenutku jedino ostanak na vlasti omogucavao puko prezivljavanje, znalo se da kad vise ne bude na vlasti da ga ceka ili haski ili beogradski zatvor. Vi kazete da je 5.oktobar bio finansiran spolja. To je delimicno tacno u smislu da je Zapad finansijski i logisticki pomagao opoziciji ali zaboravljate 2 stvari. Prva je ta da je opoziciji pomoc bila potrebna jer su ovde bili neravnopravni uslovi, Milosevic je drzao sve poluge vlasti, vojsku, policiju, DB, 90% medija, budzet, javna preduzeca, sve je radilo za njega. Druga stvar je da takvom recenicom vi vredjate preko 2 miliona ljudi koji su glasali za DOS. Ja prvi, moji roditelji i 99% ljudi koji su tog 5.oktobra bili na ulici nisu dobili ni dinar za to od nekoga sa Zapada niti su to zeleli, jednostavno borili smo se za nase pravo, za nas glas, za to da nas ne pokrade opet kao sto je probao 96/97 god...Vlast DOS-a se uspostavila na birackim mestima 24. septembra 2000. god i nije DOS odgovoran za ono sto se desilo 5.okt vec Milosevic. DOS je demokratski pobedio Milosevica(po njegovim zakonima i uslovima) ali on je pokusao da zloupotrebi svoju moc i da se na silu odrzi na vlasti uz pomoc 200.000 fantomskih glasova sa Kosova i Metohije.
Preporuke:
0
0
47 subota, 25 septembar 2010 14:39
Veljko
@ NN
Malo se hronoloski sudaramo sa komentarima ali nema veze :-)
Elem, vi mi spocitavate nesto sto uopste nisam rekao. Ja nisam ni u jednom mom pitanju sugerisao da je Milosevic kriv za raspad SFRJ, niti sam ga optuzio za rat, niti mislim da je on jedini ili najveci krivac. Svakako nije nevin ali ne vidim po cemu su drugi lideri republika SFRJ ista bili bolji od njega(naravno, medjunarodni faktor i globalna desavanja su se desavala potpuno nezavisno od toga ko je ovde bio na vlasti i imala su ogromnog udela). Da, on je bio na vlasti u to vreme i ja ne podlezem tom nacinu rasudjivanja da ga optuzujem za svaku stvar do 5. oktobra. Ja sam postavio direktna pitanja za odredjene dogadjaje za koje mislim da je imao udela, za koje mislim da je odgovoran i na koje mi vi niste odgovorili u smislu sta vi mislite da se desilo? Jer ako ne mislite da je on u pitanju onda me zanima sta mislite ko je? Mislim da se slazemo da je on imao apsolutnu vlast u zemlji, nebitno od pozicije u kojoj se nalazio fakticki( da li je bio Predsednik Srbije ili SRJ nije bitno), necete mi valjda reci da su Zoran Lilic ili Milan Milutinovic imali ikakvog uticaja na ista? Meni se cini da vi veoma amnestirate i potcenjujete njegovu ulogu, ne znam da li namerno ili slucajno, zanima me da li ste tako blagonakloni i prema liderima DOS-a bili kasnije u smislu da ni oni mozda nisu odgovorni za neke stvari koje vam se nisu svidjale od 5.okt na ovamo?
Preporuke:
0
0
48 subota, 25 septembar 2010 15:58
Aleksandar Rakočević, Bar
Nisam baš u toku oko priče sa Mišom, do prije par godina smo se i čuli, izuzetno sam ga cijenio a bio je i savjetnik našeg predsjednika Mandića... Ali, ako je izjavio da je Koštunica isto što i ova dva smrada, i ako je njegovu pobjedu nad Miloševićem doveo u pitanje, to mu ne služi na čast. Ipak, za mene je suština naše nesreće u sledećem: Gurnuti jednog Vojislava Koštunicu u politički zapećak, a hohštaplera poput Nikolića i latinoameričkog glumca poput Tadića uzdići na ovaj nivo, može samo jedno kratkovido i nezrelo društvo. Zato i žalim što danas uglavnom Srbijanci odlučuju o sudbini svih Srba.
I neka vam je srećna parada guzičara, tako će Srbija dokazati svoj demokratski kapacitet, baš kao što je Crna Gora na malo drugačiji način dokazala svoj.
Nebojša, pozdrav i drž'te se!
Preporuke:
0
0
49 subota, 25 septembar 2010 17:24
Vladimir
Ja zaista mislim, ponekad, da se ne uvredite, da imate neke druge namere kada znacajno komentarisete dogadjaje u Srbiji.

PA sta ako je Narod usao u Skupstinu, zar nije narodna. Sa druge strane, zar zaista mislite da nije bilo udbasa na obe strane, i skolovanih na Marsalovom institutu i uvaljanih u SPS i JUL biznise.

Naravno da je potrebna logistika bila sa Zapada, kao sto je SADA potrebna sa Istoka.

Tada su kriminalci, ratni profiteri i korisnici drzavnih bogatstava bili na suprotnoj strani vecine.

Sada, na celu sa DS-om je identicna situacija.

Oni prosli nisu bili kooperativni oko svih zahteva(sto me iskreno cudi, posto je dobar deo sada kooperativan), i nezadovoljni imperijalisti supreduzeli korake.

KO je nama kriv, sto su neki ocekivali slobodu, razvoj privrede, razvoj drzave, podizanje standarda, pa i clanstvo u Evropskoj Uniji, kao dodatnom priznanju da smo suverena i napredna zemlja.

Sta je DANAS situacija, da se nismo "vratili" u '90-e, vec u '80-e. Posmatrajuci privredu.
Otvaramo iste dzade i deonice, imamo navodni prosek plata 340€, i 10+5 procenata zaposlenog stanovnistva, od cega 10% radi u drzavnoj upravi, a ostatak u gigantima stranog vlasnistva i u mikro preduzecima.
18% su penzioneri, njih 1,700,000..a koliko je gradjana zaista u Srbiji, necemo skoro saznati, biracki spiskovi su pod kontrolom vladajuce elite..

ZA ove blagodeti se nismo borili 5-og oktobra, i za ovakvo trenutno stanje.
Preporuke:
0
0
50 subota, 25 septembar 2010 17:25
Odbrana i poslednji dani
I umalo da zaboravim, sto se tice stavke pod brojem 8 ako mi dozvolite ja sam ubedjen da je Arkan ubijen od strane DB da u nekoj varijanti kasnijoj ne bi presao na stranu opozicije kao sto su recimo presle crvene beretke 5. oktobra. Za Kundaka smatram da je bio ubijem jer je uzeo preveliko parce a JUL to nije tolerisao...

Uf, pa, nemojte tako! Obrazloženje vam je prilično čudno. Za Arkana pogotovo. Mislim da je Arkan ubijen upravo zato da bi se lakše došlo do Miloševića.Ovo da je ubijen ,jer se pretpostavljalo da bi mogao da pređe na stranu opozicije, po meni je, uz dužno poštovanje, naprosto smešno. Vidim da ste vi rodonačelnik novije srpske istorije koja je napisana u "Insajderu" gde je jedan od glavnih "istoričara" Vladimir Popović Beba, jedan od najmutnijih ličnosti te novije istorije i čovek koji je sa nekoliko što naših, što inostranih tajnih službi odrađivao krvave poslove u ovoj našoj jadnoj zemlji.
Preporuke:
0
0
51 subota, 25 septembar 2010 18:13
Pobunjenik
Peti oktobar je dobro organizovan i dobro placen od strane nasih brojnih USA,EU "prijatelja",to je istorijska cinjenica i neosporna je.Tome su i jasno posvedocili mnogi domaci i strani akteri tih dogadjaja u svojim memoarima i drugim javnim ispovestima.Kostunica te izbore nije dobio jer jednostavno po zakonu nije imao dovoljan procenat glasova,mislim da je citav niz kasnijih neuspesnih predsednickih izbora dovoljan dokaz.U ostalom zbog toga je i promenjen izborni zakon i smanjen potreban procenat izaslih i glasalih.Pa da se podsetimo pritiska na opozicionare da naprave siroku koaliciju iz koje proizilazi DOS,ogromnu kolicinu novca izdvojenu za "demokratske promene"iz budzeta stranih vlada,uglavnom onih istih drzava koje su nas bombardovale godinu ranije.Radilo se o desetinama miliona dolara.Deo tog novca je otisao na jacanje infrastrukture opozicije,njene kampanje i propagandni materijal,deo je otisao na osnivanje novih i finansiranje starih tkzv.slobodnih medija a deo na korumpiranje drzavnih zvanicnika unutar samog rezima.A sve ne bi li puc i "sarena revolucija"prosla bez problema.Po toj istoj taktici kasnije su ruseni i svi ostali protivnici Amerike i njenih interesa u istocnoj Evropi(Gruzija,Ukrajina i neuspesno u Belorusiji),cak vrlo nemastovito uz istu ikonografiju i parole.Naravno nikako ne negiram nezadovoljstvo apsolutne vecine naroda ucinkom Milosevica i njegove gubitnicke politike,ali potpuno ista politika se vodi i danas i nezadovoljstvo je mozda jos i vece pa se ipak ni izdaleka ne vidi mogucnost za slicne,neophodne promene.Naravno da promena nema,i nece ih ni biti,za prome je potrebna jasna organizacija,usmerenje i novac,neko ko moze da kanalise narodno nezadovoljstvo i ponudi jasnu alternativu.To mogu da ucine samo stranke i nevladine organizacije ili neke druge grupe gradjana.A to mogu,kao sto smo videli i strane vlade i sluzbe.
Preporuke:
0
0
52 subota, 25 septembar 2010 18:31
FIAT LVX
Čini mi se da rasprava o tekstu gospodina Bakarca u kome je reč o ličnosti Miše Đurkovića pretvorila u polemiku o tome da li je bilo bolje pre ili posle 5. Oktobra. Kada je već tako i ja ću da se uključim, smatram da je potrebno sesti hladne glave i pogledati uspehe i promašaje i Miloševića i postpetooktobarske elite.

Pozitivne tekovine Miloševićeve vladavine:

- Antibirokratske revolucije kojima su Kosovo i Vojvodina ostali bez atributa državnosti. Mada smatram da ovo nije kapitalizovano do kraja zato što je po meni pokrajine trebalo ukinuti u potpunosti ovo je nesumnjivo bio veliki uspeh.

- Buđenje nacionalne svesti Srba posle višedecenijske uspavanosti pod titoizmom. Mada valja reći da je ova nova nacionalna svest imala u sebi nešto nakardno i suprotno duhu srpskog naroda...

Negativne tekovine Miloševićeve vladavine:

- Donošenje lošeg ustava. Dve glavne mane su bile to što je društvena (ničija) svojina nastavila da postoji i ogroman centralizam kojim su opštine ostale bez bitnih ovlašćenja.

- Bilo je određenih propusta u formiranju zajedničke države Srbije i Crne Gore. Pre svega mislim da je bilo mnogo primernije da se ona umesto Savezna Republika Jugoslavija zove Sjedinjene Srpske Zemlje ili možda Srpka Federacija. Druga greška je bila što su obe članice zajedničke države podjednako odlučivale o svemu iako njihov doprinos nije bio podjedank.

- Puštanje Krajine niz vodu.

- Loša politika prema Republici Srpskoj. Tu mislim i na sankcije i na igranje sa njenom teritorijom na kraju.

- Politička podobnost kao nužnost za napredovanje u vojsci. Ovo važi drugu polovinu 90-ih a naročito za period nakon 98.

- Gubitak Kosova.
Preporuke:
0
0
53 subota, 25 septembar 2010 18:31
FIAT LVX
Uspesi nakon 5. Oktobra:

-Popravljanje odnosa sa zapadnim svetom. Mada valja reći da napredak na tom planu nije naročito veliki i da se uglavnom sastoji u tome što su ukinute sankcije i što su oni koji su nam bili neprijatelji prešli u stadijum nenaklonjenosti.

- Uspešno rešavanje krize na jugu Srbije.

- Donošenje Ustava 2006. Novom ustavu se ima šta prigovoriti ali bih ipak rekao da ima više dobrih strana kao i to da je bolji od prethodnog.

- Rast životnog standarda. Mada valja reći da je on manji ne samo od onoga što je obećavano i očekivano nego čak i od onoga što je moglo pa i moralo biti postignuto.

Promašaji nakon 5. Oktobra:

- Povećanje vojvođanske autonomije. Mislim na sve etapa od omnibus zakona iz 2002. do Statuta Vojvodine.

- Odnosi između dve članice federacije, Srbije i Crne Gore koji nisu bili idealni dodatno su pokvareni stvaranjem tkz. SCG što je na kraju za posledicu imalo i odvajanje Crne Gore 2006.

- Totalno srozavanje vojske. O ovome neću da pričam jer je već dovoljno rečeno.

- Veliki deo privatizacije je obavljen loše.

- Gubitak Kosova je 2008. godine i formalizovan.

Na kraju, korupcija, medijski mrak i loša kulturna politika su bili obeležje obe epohe.

To bi bilo to, pa procenite ko je nas je više "zadužio". Meni lično nije žao što sam 2000. glasao protiv Miloševića mada su me ovi nakon njega razočarali više zato što sam njima (naravno ne svima) nekada verovao.
Preporuke:
0
0
54 subota, 25 septembar 2010 19:05
Pobunjenik,nastavak
I naravno da u epilogu imamo katastrofu koju danas zivimo,zaista bolje i nije moglo da se ocekuje od ljudi i partija sa takvim mentorima i jos crnjim,licnim politikama,agendama i interesima.Odbijam da prihvatim argumente po kojima se Kostunica razlikuje od Djindjica,Zivkovica,Tadica ili Cedomira Jovanovica i politika koje oni personifikuju.Da je tako ne bi sa njima paktirao i kohabitirao.Ne bi sucestvovao u otimanju Kosova, oslobadjanjem nekoliko hiljada albanskih terorista iz zatvora u ostatku Srbije i njihovom liferovanju na prostor okupirane pokrajine,gde su ih cekale medalje i funkcije u srukturama buduce"Kosove".Ne bi bio neobavesten o pljackama i kriznim stabovima,Dinkicevim aferama i ekonomiji dugih cevi,i ne bi "dobrovoljno"isporucivao haskoj inkviziciji oficire,predsednike i premijere ovog naroda.To ozbiljni drzavnici i drzave ne rade NIKADA.Kostunica je samo jedna od glava DOS-ovske azdaje i njene stetocinske politike.On nije opozicija kvislingu Tadicu,drugosrbijancima i ostalim kompradorima,on je uz njih deo problema.Mislim da vise ne smemo sebi dozvoliti da nam slicni(Nikolic),ponovo budu podmetnuti kao spasonosna,rodoljubiva opcija kao pre deset godina.Oni to nisu i to svakodnevno dokazuju.Moraju se naci dugi ljudi i druge opcije nekompromitovane trulim kompromisima,"uspesnom"privatizacijom i kolaboracijom,i ostalim crvljivim plodovima evro-atlantske bezalternative.Velika borba predstoji.Za opstanak,fizicki i uporedo s njim duhovni,opstanak slobodne misli i ideje otpora.A kasnije i borba za reviziju svih posledica poslednje dve decenije poraza i propadanja.U svakom politickom,ekonomskom i teritorijalnom smislu te reci.NEMA PREDAJE.DOGODINE U PRIZRENU.
Preporuke:
0
0
55 subota, 25 septembar 2010 20:44
@Pobunjenik
Ostalo Vam je još samo da se pobunite protiv sebe, pa da ceo svet zaokružite!
Preporuke:
0
0
56 nedelja, 26 septembar 2010 13:23
Pobunjenik
Naravno i bunim se,uvek i u svakom trenutku,protiv svojih mana i nedostataka i tezim da prvo menjam sebe,da bih kroz taj rad na sebi imao osnov da trazim i od drugih da cine isto.Samo individue koje su svesne sebe i svojih mana i koje se bore da postanu bolji,drugaciji danas nego sto su bili juce,mogu se nazvati casnim i moralnim ljudima.To je mukotrpna i celozivotna borba i priznajem nekada sam tu bitku i gubio ali,ne odustajem od te borbe,od tih ideala,ideala da mozemo postati bolji ljudi i zajedno izgraditi jedan bolji i pravedniji svet.Ko je zadovoljan sadasnjim svetom i ljudskom civilizacijom,bedom,pljackom,propadanjem i uzasnim aktima nasilja i zlocina silnika nad malima i nemocnima neka trpi i dalje cuti.JA NECU CUTATI,SA VEROM DA CE DOCI VREME ZA GLOBALNI I LOKALNI POKRET OTPORA.DO KONACNE POBEDE IDEJA SLOBODE I ANTIGLOBALIZMA.
Preporuke:
0
0
57 nedelja, 26 septembar 2010 15:10
Odbrana i poslednji dani
Samo kad bi se još bunio na ćirilici.
Preporuke:
0
0
58 nedelja, 26 septembar 2010 15:33
NN@Veljko
1.
Rizikujem da me proglasite za nepopravljivog Miloševićevca, ali mislim da pitanja koja ste postavili i koja se mogu uopšteno nazvati - likvidacija političkih neprijatelja i nezgodnih svedoka, finansijske prevare i mahinacije na štetu građana, falsifikovanje izbornih rezultata, prekomerna upotreba sile prema sopstvenim građanima, žrtvovanje sopstvenih građana radi postizanja političkih ciljeva, nepotizam, skrivanje od građana realne situacije u zemlji, itd. – dakle, mislim da sve te pojave predstavljaju – nažalost - normalan sastavni deo političkog života većine zemalja sveta uključujući i one koje mi nazivamo „zemlje razvijene demokratije“. Srbija tu nije nikakav izuzetak, pa ni Srbija u vreme Miloševića. Razlike postoje samo u stilu. Na Istoku, samim tim i u Srbiji, sve se to radi surovo, sirovo i ogoljeno dok je na Zapadu to isto tako surovo, često i surovije, ali je zavijeno u oblande.

Dok se kod nas politički neprijatelji ubijaju, na Zapadu se samoubijaju pod neobjašnjivim okolnostima. Da pomenem samo Dejvida Kelija, eksperta za naoružanje, koji je 2003. pronađen mrtav neposredno pošto je otkriveno da je on novinaru BiBiSi-ja dao podatak da je vlada Tonija Blera falsifikovala dosije o tome da Irak poseduje oružje za masovno uništenje. I što je najvažnije – postalo je jasno da Dejvid Keli poseduje dosije o toj monstruoznoj laži koja je poslužila kao povod za rat u kome ginu hiljada ljudi.
Preporuke:
0
0
59 nedelja, 26 septembar 2010 15:35
NN@Veljko
2.
Dafiment i Jugoskandik su dečja igra prema piramidalnoj banci Bernarda Medofa (nestalo nekoliko milijardi dolara štednje) i aferi Enron (nestalo nekoliko stotina miliona dolara penzionih fondova). Medof je ojadio pripadnike američke elite a afera Enron je zavila u crno desetine hiljada američkih radnika koji su ostali bez penzija. Inače, na čelu Enrona se nalazio Kenet Lej koga je predsednik SAD oslovljavao isključivo sa „Keni, momče“.

Na predsedničkim izborima 2000. godine DŽordž Buš je proglašen za pobednika posle mučnih brojanja, prebrojavanja, tužbi, žalbi ... tako što je pronađen višak od 237(!) glasova na biračkim mestima u Floridi u kojoj je guverner bio njegov brat DŽeb Buš. Greg Palast koji je do detalja dokumentovao sve mahinacije (naštimovani kompjuteri kojima su glasovi prebrojavani i koje je isporučila firma Bušovog prijatelja, blokiranje pristupa biračkim mestima u kojima birači nisu bili naklonjeni Bušu, itd) – morao je da napusti SAD.

Što se tiče nasilja i batina na demonstracijama, evo najkraće - moj otac još uvek ima ožiljke od pendreka zadobijene tokom studentskih demonstracija 68. u Parizu. Šta se dešavalo sa demonstrantima na Berkliju i na ostalim kampusima, teško je i zamisliti.

Mogao bih ovako da nastavim redom - predsedničke dinastije u SAD kao najdrastičniji primer nepotizma prema kojima su Marko Milošević i njegove izmišljene gajbice mačji kašalj, skrivanje od građana istine o stanju na ratištima u Iraku i Avganistanu, ozbiljne sumnje da je više od 1000 ljudi namerno žrtvovano u kulama bliznakinjama da bi se opravdala borba protiv terorizma o čemu je vrlo dokumentovano pisao Tjeri Mejsan pa mu je zabranjen boravak u SAD, itd.

A sad ću pokušati da najkonkretnije odgovorim na Vaša direktna pitanja.
Preporuke:
0
0
60 nedelja, 26 septembar 2010 15:41
NN @Veljko
3.
Mislim da Milošević nije odgovoran ni za jedno ubistvo. Ne vidim motiv. Stambolić i Drašković mu nisu bili konkurenti. U vreme Ibarske magistrale Drašković je bio politički marginalac, isto kao i Stambolić u vreme kad je ubijen. Da je Milošević hteo da se otarasi političkih protivnika pre bi uklonio Koštunicu ili Đinđića. Što se tiče Ćuruvije, ne vidim na koji način je on svojim novinarskim radom ugrožavao Miloševića. A ako se bavio i nekim drugim poslom pored novinarstva – što jeste - onda je mogao da bude svačija meta. Badža i Arkan su, kažu, bili odani Miloševiću, pa ne vidim zašto bi ih uklanjao. Direktor Jata je verovatno uklonjen kao nezgodan svedok, Kundak pretpostavljam zato što je tražio veći udeo u nekim rabotama, za Pavla Bulatovića nemam nikakvu ideju. Ta trojica su mogli biti smetnja nekome iz Miloševićevog okruženja, možda Mirjani Marković ili sinu. Ali Milošević je bio izuzetno inteligentan čovek i uveren sam da bi našao manje kompromitujući način da ih neutralizuje.
Onda se postavlja pitanje – ko ih je ubio i zašto? Neki od navedenih su se bavili poslovima visokog rizika, što znači da su mogli biti svačija meta. A u nekim slučajevima mislim da se radi o onome što se u uličnom žargonu zove „drugi stepen smotavanja“. Ili sama „žrtva“ inscenira događaj da bi ga pripisala protivničkoj strani, ili protivnička grupa faktički žrtvuje nekog člana da bi kompromitovala protivnika.

Ne mislim da Milošević stoji iza prevare sa Dafimentom i Jugoskandikom. Te dve banke su funkcionisale po sistemu Poncijeve šeme koju je 1921. osmislio Čarls Ponci i od tada u raznim zemljama niču takve banke jer svugde ima lakovernih i prevaranata. Evo samo nekih: Bernar Medof (2008, SAD), Berni Kornfild (2009, SAD), Karol Morinvil (2010, Kanada), Kazucugi Nami (2009, Japan). E sad, niko ne zna ko je bio predsednik tih države u vreme kad su ti prevaranti osnivali svoje navodne banke, niti nekome u tim zemljama pada na pamet da za svoju lakovernost krivi predsednika države.
Preporuke:
0
0
61 nedelja, 26 septembar 2010 15:45
NN@Veljko
4.
Ako budem imao vremena (čini mi se da malo privatizujemo ovaj sajt)- odgovoriću Vam i na ostala pitanja.
Dotle pozdrav.
Preporuke:
0
0
62 nedelja, 26 septembar 2010 16:07
Ana F.
Milošević ni o čemu ništa nije znao! Milošević je apsolutno nevin. Za sve su krive strane službe koje su veštom medijskom manipulacijom kod građana uspele da stvore utisak da Milošević ima neke veze sa Dafinom, Jezdom, Karićem i drugim tajkunima, pa čak i sa Bambilendom i Košavom... Milošević nikada nije čuo za ubistva i pokušaje ubistava, nije mogao da utiče na Dafinu, Jezdu i Kariće, jer su iza njih stajali svemoćni lideri opozicije! Poznato je da Milošević nije pratio RTS, a najverovatnije nije čitao štampu i sasvim je moguće da je bio izmanipulisan od strane svemoćnih stranih službi i njihovih domaćih ispostava. Milošević je zaista želeo da uspostavi švedski socijalizam ali nije mogao da zna da je realnost u Srbiji sasvim drugačija. Milošević nije imao uticaja na sopstvenu obaveštajnu službu inače bi sve učinio da spreči ubistva. Milošević je najveća žrtva 20. i 21. veka!
Preporuke:
0
0
63 nedelja, 26 septembar 2010 17:15
Veljko
@NN
Moram da vas proglasim za nepopravljivog Milosevicevca, po nacinu na koji ga branite bi vam pozavideo i Zdenko Tomanovic.. :-) ne morate da odgovarate da ostala pitanja, prilicno mi je jasno kako ce ti odgovori da zvuce...slazem se da smo mozda preterali sa ovom raspravom ali opet, ko nece ne mora da cita, zar ne?
Odgovorio bih vam na ovo sto ste poslednje napisali jos i vise se necu javljati sto se ovog clanka tice. Sto se ubistava tice, ne bih se slozio sa vasom tezom oko Stambolica. On je bio pominjan kao potencijalni kandidat DOS-a, cak mu je mislim i bila ponudjena kandidatura, plus on je bio stari Milosevicev protivnik i nije bilo nerealno rezonovati da bi on mogao da odvuce neke glasove starih komunista od Milosevica kao i to da on nije bio zrtva uzasne medijske kampanje tokom 90-ih kao sto su bili Djindjic, Ceda i ostali. Zaista ne vidim kako mozete ovo da branite, znaju se tacno ljudi koji su ga ubili, tacno gde su ga ubili,gde su ga oteli i kojim kombijem su ga odvezli na Frusku Goru i kako su ga ubacili u krec. Naravno svi su bili iz DB-a, zar zaista mislite da su to uradili na svoju ruku?
Sto se Curuvije tice, mislim da nije korektno da aludirate da se bavio i nekim drugim radnjama (mislili ste a niste hteli direktno da kazete-kriminalnim), ipak je covek hladnokrvno ubijen sa ledja na pragu svog doma. I za njega se zna da je bio pracen od DB-a, imao je svoj dosije Curan, pola sata pre ubistva je "otkazano" njegovo pracenje, bas cudna podudarnost, zar ne mislite? Ne zaboravite kako je bio nekoliko dana pre toga prokazen u Dnevniku 2 kao izdajnik i kao neko ko se "raduje NATO bombama", kao i njegovo ranije poznanstvo i sukob sa Mirom Markovic za koju mislim da je direktno odgovorna za njegovu smrt.
Vi precesto pominjete termin "svacija meta", tom logikom i onaj britanski ekspert za oruzje mogao bi biti zrtva Rusa jer nije hteo da im proda te inforimacije koje je posle dao BBC-u, zar ne?
Preporuke:
0
0
64 ponedeljak, 27 septembar 2010 14:00
NN@Veljko
Posle Vašeg poslednjeg komentara i ja mislim da je svaka dalja diskusija bespredmetna. Ja ne mislim da Milošević nije kriv nizašta, ali Vi mislite da je on kriv za sve. I u tome je problem. Dijalog podrazumeva komunikaciju u kojoj dve strane, različitih stavova ali otvorenog uma i otvorenog srca, tragaju za istinom. Ostrašćenost i predubeđenja onemogućavaju svaki dijalog.
Srdačno Vas pozdravljam.
Preporuke:
0
0
65 ponedeljak, 27 septembar 2010 16:01
Van svih partija
Što se tiče izbora 2000.i Koštunicine pobede mislim isto što i Dimitrije i Miroslav Anđelković.

A što se tiče 1996, na tim izborima za savezne organe je pobedio SPS i to nikada nije bilo sporno. Na izborima za lokalne organe vlasti koji su održani istog dana, 3. novembra 1996, SPS je takođe pobedio u većini gradova, u nekima sa apsolutnom većinom, znači imao je preko 50 odsto glasova, a u nekima sa relativnom većinom, znači imao je više glasova od koalicije „Zajedno“ ali ne preko 50 odsto. I to nikada nije bilo sporno.

U gradovima u kojima nije bilo apsolutnog pobednika organizovan je drugi krug glasanja 17. novembra. Izašlo je 30 odsto birača manje nego u prvom, apstinirale su uglavnom pristalice SPS-a, sigurne u pobedu. Međutim, u tom drugom krugu u nekoliko gradova pobeđuje koalicija „Zajedno“. Po meni, pobeda u tim gradovima nije bila sporna i to je trebalo priznati.

Međutim, SPS je zahtevao poništavanje drugog kruga glasanja zbog nepoštovanja nekih proceduralnih pravila. Ukoliko su te nepravilnosti i postojale, mislim da je to ipak bilo pravničko cepidlačenje. U svakom slučaju, odlukom suda drugi krug je poništen i trebalo je ići na treći krug, tačnije na ponavljanje drugog kruga. Umesto da pozove svoje glasače da ponovo izađu na glasanje, ovo utoliko pre što se sve moglo odvijati pod kontrolom međunarodnih posmatrača- opozicija je počela da organizuje demonstracije. Neizlazak na ponovne izbore bio je po meni kukavički gest, dokaz da nisu bili sigurni u svoju pobedu. Uostalom, tamo gde su bili sigurni, kao u Kragujevcu, tamo su izašli.

Inače „krađa“ glasova je dokazana samo u Nišu, a lokalni funkcioner SPS-a, „autor“ te krađe je smenjen.

U gradove u kojima je vlast osvojila opozicija počeli su tada da pristižu „demokratska nafta“, „demokratski asfalt „ i sl, i to sve od vlada onih zemalja koje su zemlju i građane iznurivale sankcijama. Teško je naći adekvatan a pristojan izraz i za one koji su to slali i za onu vlast koja je to primala.
Preporuke:
0
0
66 ponedeljak, 27 septembar 2010 21:01
NN@Ana F.
Vaš komentar bi valjda trebalo da bude ironična reakcija na moj tekst. Veljko je u šali rekao da bih ja bio dobar advokat. A ja se, evo, sasvim ozbiljno nadam da Vi niste sudija.Biti informisan o nečemu još uvek ne znači snositi krivicu za to. Ili bi onda minimum objektivnosti zahtevao da se taj kriterijum primenjuje na sve predsednike ovog sveta.Samo što onda niko ne bi ostao na predsedničkom položaju.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner